Ίδρυση
Το εν λόγω Μουσείο, με την Λαογραφική του πτέρυγα στεγάζεται στο διώροφο μέγαρο της Εκκλησιαστικής Στέγης (Παλαιού Σχολείου) και των υποκάτω αυτής χώρων, έναντι του Ιερού Ναού της Κοιμήσεως Θεοτόκου, στον οποίο ανήκει το όλο μουσειακό κτήριο. Πρόκειται για κτίσμα ιδιαίτερου αρχιτεκτονικού κάλλους με φαρδείς πετρόχτιστους τοίχους, ευρείς εντυπωσιακούς χώρους, υποβλητικά φωτιζόμενους με φυσικό φως, με ανισόπεδα και αψιδωτές πέτρινες καμάρες.
![IMG-c3cd777c75c41f767006b694144812bb-V](https://filotimuseum.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-c3cd777c75c41f767006b694144812bb-V.jpg)
Ταυτότητα
Το Εκκλησιαστικό Λαογραφικό Μουσείο της Ενορίας «Κοιμήσεως Θεοτόκου» Φιλωτίου Νάξου, ιδρύθηκε με απόφαση του Μητροπολιτικού Συμβουλίου της Ι.Μ. Παροναξίας και λειτουργεί στεγαζόμενο κάτωθι της Ενοριακής Στέγης (του «Παλιού Σχολειού»).
![IMG-05607b1e8f4c29fb63b5511b061b1de8-V](https://filotimuseum.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-05607b1e8f4c29fb63b5511b061b1de8-V.jpg)
![IMG-d8e2d6201ba966ca6bf29caa6a10b03d-V](https://filotimuseum.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-d8e2d6201ba966ca6bf29caa6a10b03d-V.jpg)